V skratke o Týmoch
Skupina A: Rusko, Bělorusko, Slovensko, Kazachstán.
Rusko
Obhájce mistrovské trofeje by rád po zklamání na ZOH ve Vancouveru opět navázal na vítěznou vlnu z loňského švýcarského šampionátu. Kádr úřadujícího mistra tak bude jako obvykle pořádně nabitý a neměly by mu ublížit ani případné absence Malkina nebo Dacjuka. Vjačeslav Bykov totiž má z čeho vybírat a omluvenky, podobně jako v Čechách, nehrozí. Vedle hvězd KHL (Radulov, Sušinskyj, Fjodorov, Mozjakin, Saprykin) se diváci na německém šampionátu mohou těšit i na nastupující generaci hráčů (Anisimov – Rangers, Kuljomin – Toronto, Kulikov – Florida), působících v NHL, i na tradiční opory ze zámoří (Afinogenov – Atlanta, Frolov – LA, Kovalčuk – New Jersey, Ovečkin a Sjomin – Washington). „Sborná“ by tak neměla mít ve skupině A rovnocenného konkurenta a velkou částí turnaje projde bez jediného zaváhání. Rusové jsou jednoznačně hlavním favoritem mistrovství a nic na tom nemění ani přípravné duely, ve kterých zaujala remíza s Itálií 3:3. To ale byla ještě sestava mužstva velmi odlišná od konečné nominace. Kvalita i ambice ruské reprezentace se jasně ukázaly v průběhu celé sezony během Euro Hockey Tour (Karjala – 1, Channel – 2, ČP Cup – 2,…), Bykov si navíc druhý neúspěch v jedné sezoně nemůže dovolit a svůj tým dovede minimálně do finále.
Slovensko
Slovensko skončilo na ZOH ve Vancouveru na výborném čtvrtém místě, přesto Ján Filc na místo hlavního kouče rezignoval. Prvním mužem na slovenské lavičce je tak nyní Kanaďan Glen Hanlon. Zámořský trenér jednoznačně prohlásil, že svůj nový tým nebude učit „kanadský“ hokej. Naopak se bude snažit využít zkušeností z finské a ruské ligy, kde působil a také reprezentační lavičky Běloruska, což bylo jeho předešlé působiště. O to pikantnější jistě bude vzájemný duel právě s Běloruskem, na nějž Slovensko narazí již v základní skupině. Náš východní soused skládá tým poměrně komplikovaně, když na svaz dorazila řada nečekaných omluvenek (Meszároš, Demitra, Višňovský), chybět budou i ta nejblyštivější jména z NHL. Zejména absence kanonýra Gáboríka, který na ZOH zářil, je nenahraditelná. Do Německa ale nezamíří také borci z Evropy, Radivojevič, Stümpel, Bartečko nebo Cibák. Zelenou naopak mohou dostat mladíci z AHL, Páník nebo Tatar, kteří v přípravě přesvědčili, chybět nebude ani Svatoš s Budajem z Colorada nebo obránce Sekera z Buffala. Hlavním benefitem našeho východního souseda tak bude rychlost v ofenzivě, která by týmu měla být nápomocna k druhému místu ve skupině, po té, kdy Slováci zvítězí v již zmíněném prestižním duelu s Běloruskem. Dál než na hranice čtvrtfinále ale omlazený tým nedosáhne.
Bělorusko
Bělorusko v minulosti dokázalo potrápit na šampionátu nejednoho protivníka, což byla velká zásluha zahraničních koučů Glena Hanlona a Curta Frasera, kteří se u mužstva střídali od roku 2005. Nyní tým převzal ale Eduard Zankovec a lze očekávat návrat k „ruské hokejové škole“. Bělorusové se v minulosti hodně zaměřili na defenzivu, což bylo dáno absencí přirozených střelců. To je termín, kterým se mohli dlouhodobě pochlubit snad pouze Kaljužnyj s Kolcovem a hráči působící v NHL (Kosticynové, Grabovski a ofenzivní bek Salej). Vlajkovou lodí běloruské reprezentace je Dinamo Minsk, účastník nejlepší a nejbohatší evropské soutěže – KHL. Už na ZOH bylo v mužstvu čtrnáct hráčů Dinama a také v Německu překročí jejich počet minimálně dvojmístnou číslici. Kromě hráčů z běloruské metropole budou základ mužstva tvořit Alexej Ugarov z řad finalisty HK MVD, Sergej Děmagin z Nižněkamsku nebo Oleg Antoněnko, který dohrával soutěž v Jekatěrinburgu. Bělorusko pod novým koučem postoupí do druhé fáze, to bude ale jeho strop.
Kazachstán
Kazachstán se letos vrací mezi elitu a cílem mužstva je jednoznačně záchrana mezi nejlepšími týmy planety. Bývalý „postsovětský“ celek těží hodně z účasti Barysu Astana v Kontinentální hokejové lize a osu týmu tak tvoří vesměs hráči (Koreškov, Spiridonov, Gavrilin, Žajlauov) jednoho klubu, kteří jsou velmi dobře sehraní. Konfrontace se špičkovými kluby v soutěži tak posouvají kvalitu národního celku stále blíže průměru a rozhodně bych se vyhnul označení „hokejový trpaslík“. V nominaci na MS by se ale měla objevit i další jména hráčů působících v KHL, jako jsou Koledajev, Bumagin či Dudarev (všichni Novokuzněck), Semjonov (Mytišči), Fadějev (Jekatěrinburg) nebo patrně největší defenzivní hvězda, Alexej Bondarev (Avangard Omsk). Z NHL bohužel nepřijede tým posílit Nikolaj Antropov (Atlanta), který je zraněn. V případě vyřazení Scrantonu (AHL) by mohl dorazit alespoň jiný útočník, Konstantin Puškarev, na soupisce je i Konstantin Šafranic ze zámořské IHL. Ambice týmu tak jasně leží až v boji o záchranu, který poměrně zkušený celek dotáhne do úspěšného konce. V základní skupině A však bude Kazachstán bodovat jen stěží.
Skupina B: Kanada, Švýcarsko, Lotyšsko, Itálie.
Kanada
„Kolébka hokeje“ vyšle na mistrovství světa tým, který bude mít s mužstvem, jež zvítězilo ve Vancouveru na ZOH jen pramálo společného. To ale neznamená, že by generální manažer Mark Messier postavil Craigu MacTavishovi slabý výběr. Reprezentace „javorového listu“ má vždy jen cíle nejvyšší a nezasvěcený divák se má na co těšit. Do Německa totiž zavítá zajímavý mix dravého mládí, doplněný o zkušenější borce. Hlavní hvězdou Kanady bude zcela jistě nejlepší střelec NHL, Steven Stamkos, který se může spolehnout na spolupráci s klubovým parťákem z Tampy, Stevem Downiem. Chybět nebude ani hráč číslo jedna loňského draftu, John Tavares z Islanders. Dokonce existuje jistá šance, že by se do týmu dostal i supertalent John Eberle, který zatím doposud působil pouze v nižších soutěžích juniorské WHL a AHL. Zkušenosti mužstvu bude dodávat veterán Ray Whitney nebo Ryan Smith z Los Angeles. Opomenout nelze ani další jména jako jsou Mark Staal a Michael Del Zotto z New Yorku, z Washingtonu Brooks Laich nebo Corey Perry z Anaheimu. Soupisku rovněž doplnil aspirant na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka, coloradský Matt Duchene. Kanada tak dostojí opět své pověsti jednoho z adeptů na zlatou medaili a má velkou šanci probojovat se minimálně do finále.
Švýcarsko
Reprezentace „Helvétského kříže“ odstartovala novou éru, po třinácti letech u kormidla národního týmu skončil Ralph Krueger, kterého nahradil Kanaďan Sean Simpson. Ten se do práce obul velmi rychle a se svým týmem absolvoval dlouhou přípravu, během níž odehrál přátelská utkání s Českem, Švédskem, Slovenskem či Německem. Tým si během série zápasů s kvalitními soupeři vedl velmi slušně, o čemž vypovídá výhra nad českým týmem či remíza s výběrem „Tre kronor“. Švýcarský „nároďák“ tak bude velmi dobře sehraný, oporou na brankové čáře bude jako vždy Martin Gerber. Chybět by neměla ani další známá jména jako Plüss, Jenni, Ambühl nebo Brunner. Loňský hostitel světového šampionátu bude opět stavět na kvalitní defenzivě, se kterou se může rovnat širší špičce, naopak jako problém se opakovaně jeví koncovka. Týmu chybí ryzí střelci, na což Švýcaři již v minulosti opakovaně doplatili. Mužstvo sice umí dávat branky z přesilových her, na tuto herní situaci ale nelze bezmezně spoléhat. Švýcaři po výhře nad Itálií a Lotyšskem skončí ve skupině B druzí za Kanadou, které na rozdíl od ZOH tentokrát body nevezmou.
Lotyšsko
Stejně jako ve skupině A Kazachstán a Bělorusko také Lotyšsko kopíruje z velké části svého klubového zástupce v KHL. Mezi Dinamo Riga a národní tým tak lze směle vložit rovnítko. Toto přirovnání narušuje pouze několik zahraničních akvizic z německé nejvyšší soutěže, zámoří a ruských klubů v Kontinentální hokejové lize. V té si z lotyšských hokejistů nejlépe vedli v hodnocení produktivity Sprukts a Niživijs. Lotyšsko disponuje ostříleným kádrem, jenž má ale nejlepší okamžiky již za sebou, navíc jej dlouhodobě trápí kvalitní obsazení brankářského postu. V týmu jsou sice i dva hráči ze zámoří, ale pouze z nižší AHL (Daugavinš – Binghamton, Štals – Quad) a nelze tudíž od nich čekat zázraky. Další z postsovětských republik tak nebude Švýcarům dostatečně silným soupeřem v boji o druhé místo. Lotyši sice na ZOH potrápili český tým, který přes ně přešel v osmifinále až v prodloužení (3:2p), ale předešlé výsledky s ČR 2:5, Ruskem 2:8 i Slovenskem 0:6 naznačují, že výkon ve vyřazovací části byl vesměs náhodný. Dvě výhry v přípravě nad Francií byly dobrou simulací na zápas s Itálií, ve kterém bez větších potíží zvítězí a postoupí do druhé fáze turnaje. Svou cenu má i týden staré vítězství nad Běloruskem.
Itálie
Itálie je papírovým outsiderem skupiny B. Na mistrovství světa hraje pravidelně ve skupině o udržení a na tom se nic nezmění ani letos. Squadra Azurra sice v přípravě zahrozila remízou proti Rusku (3:3), ale tento výsledek nelze příliš přeceňovat, spíš se jednalo o shodu náhod. Zatímco domácí celek byl téměř kompletní, Rusové hráli s hráči, kteří mají jen malou šanci podívat se na MS, tudíž bez motivace. Navíc „sborná“ v prvním utkání zvítězila bez potíží 4:1. Pro Itálii je přesto tento výsledek velkým povzbuzením. Mužstvo je poskládáno převážně z hráčů tuzemské soutěže a zastoupení v něm mají Bolzano, Ritten a především mistrovské Asiago. Reprezentační dres obléká několik naturalizovaných zámořských hráčů, což je poměrně logické vzhledem k tomu, že koučem národního týmu je rodák z Kanady. Hokejisty působící mimo Itálii lze pak spočítat téměř na prstech jedné ruky. Na americkém kontinentu hrají nižší soutěže Bernard, Russo a Insam, ve švédském Rögle působí Scandella. Itálie skončí v těžké skupině B bez bodu, v boji o záchranu je velkým adeptem na opuštění elitní skupiny.
Skupina C: Švédsko, ČR, Norsko, Francie.
Švédsko
Bengt-Ake Gustafsson si na rozdíl od českého kouče může mnout spokojeně ruce. Jeho tým nepostrádá kvalitu ani ambice, a to i přes četné omluvenky (19 hráčů). V mužstvu se to sice rovněž nehemží hokejisty hrajícími v NHL, ale ti, kteří ze zámoří dorazili, budou oporami. Trojici hráčů dodalo Toronto (Gustavsson, Gunnarsson, Wallin), po jednom Atlanta (Bergfors), Ottawa (Karlsson) a Tampa (Hedman). Posledně jmenovaný obránce potvrzuje pověst jednoho z nejtalentovanějších beků světa a rozhodně se vyplatí jej na šampionátu sledovat. Výběr „Tre kronor“ může rovněž těšit, že v rámci Evropy posbíral to nejlepší, co bylo k mání. Trio z Dynama Moskva, Omark, Harju, Weinhandl (první dva budou působit od příští sezony v NHL), může hrát spolu i poslepu, také nejproduktivnější hráč švédské ligy, Tony Martensson, znamená pro každého soupeře permanentní nebezpečí. Rovněž další hráči do ofenzivy jako Persson nebo ostřílený Nylander mají za sebou dobrou sezonu. Chybět bude snad pouze dlouholetý kapitán Alfredsson, kterého čeká operace kýly. Švédové dají v pravý čas zapomenout na špatné výsledky v rámci EHT během celé sezony a na šampionátu promluví do hry o medaile. První krok k tomu udělají prvenstvím ve skupině C.
Česká republika
O nominaci českého výběru byly popsány stohy papíru. Kouč Růžička by se rád rozloučil na své poslední reprezentační akci medailovým úspěchem, jenže oslabený kádr nebude mít adekvátní kvalitu. Silnou stránkou týmu by sice mělo být obsazení brankářského postu Tomášem Vokounem a také ofenziva se dočká zajímavého složení díky přítomnosti Jaromíra Jágra, Jakuba Voráčka, Jana Marka, Jakuba Klepiše či Romana Červenky, nicméně defenziva už tak zářivá zdaleka nebude. Právě ve hře směrem vzad se projeví absence hráčů z NHL (Kaberle, Kuba, Židlický, Hejda, Kubina, Michálek), které je téměř nemožné nahradit. Týmu budou kromě kilogramů chybět v obraně i rychlostní předpoklady, přísnější měřítko lze očekávat snad pouze od Rozsívala a Blaťáka. Český výběr tak může na turnaji pouze překvapit. Určitý potenciál v sobě nese především posila z Finska, Lukáš Kašpar, což je hokejista, který prošel zámořskými soutěžemi na nižším stupni a kromě důrazu nepostrádá ani zrychlení. Totéž platí i o vítkovickém Marku Kvapilovi. Příznivá skupina dokonce umožňuje našim bojovat o vítězství (výhra nad Švédy – LG Games 2:1p), nejnižší zastoupení hráčů z NHL za poslední roky si ale vybere svou daň a prvenství si přece jen pohlídají Švédové.
Norsko
Druhý ze severských týmů ve skupině by se měl mít na pozoru. Příprava v jeho podání byla totiž velmi tragická, což by mohlo mít neblahé následky. Norové v rámci přátelských utkání prohráli s účastníky Divize 1 Rakouskem (1:4) i Maďarskem (1:2), také obě porážky s Německem (0:3 a 2:8) mnoho optimismu nebudí. Kádr Norska ovšem nebyl v této fázi přípravy úplný a v kompletním složení by neměl mít potíže uhrát třetí místo ve skupině C a postoupit do osmifinálové části. Vždyť hned deset hráčů působí ve švédských soutěžích a mají v nich patřičný respekt. To platí především o tandemu Bastiansen – Holtet (oba Färjestad) nebo jiné dvojici, Forsberg – Zucarrello Asen z Modo. Také opora ruské Ufy, Patrick Thoresen, bude výraznou postavou týmu. Na příležitost ukázat se čeká i obránce Tollefsen, který se snaží marně proniknout do prvního mužstva Detroitu a jemuž stále platí mezinárodní distanc za zranění Bartečka na ZOH. Norové ale pevně věří, že trest bude změněn na podmíněný. Možnou slabinou reprezentace je gólman, také obrana nepatří mezi nejpevnější. Obecně pak v zápasech norského celku bude padat hodně branek, Seveřané se ale boji o záchranu na úkor Francie vyhnou.
Francie
Reprezentace „galského kohouta“ je jasným outsiderem skupiny C. Tým se v přípravě nestřetl s nikým ze světové špičky, výjimkou byla pouze generálka s Američany. Přípravné duely odhalily velký problém zvaný koncovka. Rovněž defenziva, která je pod častým tlakem, nedokáže odolávat kvalitnějšímu soupeři a poměrně často kapituluje. Obranným složkám chybí fyzické parametry, když pouze jeden bek dosahuje výšky 190 cm. Na soupisce týmu je drtivá většina hráčů působících v tamní soutěži, která neoplývá přílišnou kvalitou. V útoku sice jsou naturalizovaní Francouzi s kanadskými kořeny, ale jejich výkonnost je odpovídající soutěži, v níž působí. Světlou výjimkou a jednou z největších postav týmu bude na mistrovství útočník Vítkovic, Yorick Traille. Bohužel podobných zjevení je v týmu Francie minimum a jmenovat snad lze ještě Laurenta Meuniera ze švédské Timry, Baptiste Amara z Rögle nebo Kevina Hecquefeuilleho z německého Kolína. To je ale málo, Francie tak skončí ve skupině na posledním místě, neuspěje ani v boji o záchranu.
Skupina D: Finsko, USA, Německo, Dánsko.
Finsko
„Suomi“ se utkají o prvenství ve skupině D s výběrem Spojených států. Seveřany favorizuje výhoda širšího kluziště a také kvalita finského kádru bude vesměs vyrovnanější než u Američanů. Kouč národního týmu Juka Jallonen musel oželet řadu omluvenek z NHL a zámořských akvizic má tak v nominaci minimum. Na EHT se představili pouze dvě: Jussi Jokinen z Caroliny a Antti Miettinen z Minnesoty. Posledně jmenovaný útočník je pak jedním ze tří hráčů, kteří se podíleli na bronzu z letošního ZOH. Zbývající dva hokejisté jsou z Evropy, Kukkonen působí v ruském Omsku, Niskala hájí barvy švédské Frölundy. Šanci probít se na šampionát ale mají i další známější jména, především trio z mistrovské Kazaně, Vehanen, Imonnen nebo Nico Kapanen, stejně jako jeho jmenovec Sami Kapanen (Kuopio). Hodně mužstev bude jistě do poslední chvíle čekat na vyřazení hráčů z bojů o Stanley Cup, a tak se soupisky budou uzavírat jen pozvolna. Další hráči, kterým by neměla nominace utéct, jsou Santala z New Jersey, Rinnie z Nashvillu, na soupisku pronikne patrně i někdo z Phoenixu (Korpikoski, Lepistö, Nokelainen). Na šampionátu se představí patrně i vítěz švédské ligy v barvách HV 71, Puistola. Celek ze severu Evropy zvítězí ve své skupině D, ale v turnaji na medaili pravděpodobně nedosáhne.
USA
Generálním manažerem reprezentace Spojených států je Brian Burke, který vybírá hráče kouči Nashvillu Davidu Poilemu. Jeho přítomnost u týmu byl měla zajistit, že právě hokejisté „Predators“ budou mít zájem se šampionátu zúčastnit. Výběr USA nebude postrádat kvalitu, což v posledních letech potvrzuje ve všech mládežnických kategoriích a nikdo by jej neměl podcenit. S tím se po stříbrném vystoupení na ZOH navíc příliš počítat nedá. Američané si vybudovali oprávněný respekt, a přestože nominace bude hodně odlišná od Vancouveru, ambice mít budou. Na brankářském postu je Vokounova dvojka z Floridy, Scott Clemmensen, o jehož schopnostech není potřeba příliš pochybovat. Skvělou sezonu prožilo v barvách N.Y. Islanders pravé křídlo Kyle Okposo, také Brandon Dubinsky patřil v N.Y. Rangers k tomu lepšímu co mužstvo předvádělo, když jej v klubovém bodování přeskočili pouze Prospal s Gáboríkem. Obranu zase potáhnou beci z LA, Johnson a Greene nebo Gilroy z Rangers. Reprezentace USA bude hodně spoléhat na silový styl hry, čemuž odpovídá i výškové složení týmu, ve kterém je řada ofenzivních hráčů kolem 190 cm. To ubere mužstvu částečně na rychlosti a proti Rusku nebo Kanadě bude mít potíže. S ostatními se ale mohou rovnocenně poměřit a čtvrtfinále jim rozhodně neuteče.
Německo
Pořadatelský celek MS má vždy ambice probojovat se alespoň do čtvrtfinále. Tato meta se v posledních letech Němcům hodně vzdálila. Západní soused má ale poměrně štěstí a v základní skupině nenarazí ani na jednoho ze žhavých favoritů na zisk titulu (Kanada, Rusko, Švédsko), což jeho šance na vyřazovací fázi opticky zvyšuje. Pokud by se ani to nepodařilo, organizátoři doufají, že alespoň hokejovou veřejnost ohromí otevíracím duelem šampionátu, ve kterém se střetnou s Američany na fotbalovém hřišti Schalke, jež disponuje kapacitou přes 75 tisíc míst. Toto divadlo směřuje ale především ven, protože nedávný průzkum v Německu ukázal, že tamní obyvatele hokej příliš nezajímá. Pouze 14 % dotázaných vědělo, že Německo hostí letošní hokejové MS, 96 % dokonce nebylo schopno říct ani jedno jméno z reprezentačního výběru. Z toho nemůže mít radost hlavní kouč Uwe Krupp, který po šampionátu končí. Bývalý elitní obránce, který působil také v NHL, naordinoval svému mužstvu dlouhou přípravu, v níž si vedli jeho svěřenci obstojně. Tahouny byli především Müller s Wolfem, druhý nejproduktivnější hráč německé ligy, Greilinger a naturalizovaní Kanaďané. Přijede rovněž Marcel Goc z Nashvillu. Povinné výhry nad Norskem vystřídaly vyrovnané duely se Švýcarskem a Slovenskem, to ale na dvojici Finsko – USA stačit nebude.
Dánsko
Dánové dostali z Ottawy kladnou odpověď na start Petera Regina na MS. Ten by tak měl být jednou z nejvýraznějších postav týmu. Podobně kvalitních borců ale nemají Seveřané nazbyt, a tak je čeká nejspíš pouze boj o záchranu v elitní skupině. Švédský kouč Pär Bäckman nominoval převážně borce z tuzemské soutěže, kteří hrají v Aalborgu (Lassen), Rodovre (Karvinen) nebo mistrovském Sönderjyske (Lykkeskov, Moller), v mužstvu by neměli chybět ani hráči (Madsen, Larsen), působící v koučově domovině. Dánsko dokázalo na loňském šampionátu porazit Německo 3:1, ale podobný kousek se jim na půdě hostitele podaří zopakovat jen stěží. Porážka ze vzájemného duelu pak bude znamenat pád do skupiny o záchranu, kterou by měli zástupci severské hokejové školy zvládnout. To částečně potvrzují i přípravné zápasy, ve kterých Dánové potrápili třeba Finsko, když prohráli pouze 1:3. Obecně ale platí, že Dánové jsou ze všech severských zemí nejslabším týmem a tomu bude odpovídat i jejich konečné umístění na šampionátu.